piątek, 25 kwietnia 2014

Liebster Blog Award #3

Witajcie kochani!


Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam kolejną już odsłonę pewnej blogowej zabawy, którą zapewne doskonale już znacie, a do której nominowana zostałam przez dwie cudowne blogerki Marre S oraz Klaudii K.. Serdecznie dziękuję Wam dziewczyny i z góry przepraszam za takie opóźnienia z odpowiedziami ;) Nie wiem, czy trzeba po raz kolejny tłumaczyć na czym polega Liebster Blog Award, ale żeby zachowane były wszelkie formalności postaram się w wielkim skrócie jeszcze raz wszystko opisać :)


L.B.A to zabawa, dzięki której mniej popularne blogi mogą się trochę zareklamować, a te bardziej doświadczone zyskać nowych czytelników. Polega to na odpowiedzeniu na 11 pytań zadanych przez osobę, która cię nominowała, następnie nominowaniu 11 własnych blogów i zadaniu im pytań. Zasadą jest, że nie można nominować bloga, który nominował ciebie. Tak więc, bez przedłużania... zaczynamy!

PYTANIA OD MARRE S


1.Dlaczego czytasz?

Hmm...to bardzo trudne pytanie i wątpię, abym potrafiła udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Myślę, że z jednej strony książki pomagają mi się odprężyć i pomagają zapomnieć o codziennych troskach. Dzięki nim przenoszę się do odmiennego, równoległego świata, w którym jestem zupełnie kimś innym i nie muszę zmagać się już z trudami szarej codzienności. Po prostu czuję się bezpieczna :)

2.Jakie gatunek najchętniej czytasz?

Dawniej byłam zagorzałą fanką fantastyki i prawdę mówiąc po inne gatunki nie sięgałam prawie wcale. Teraz za sprawą niektórych osób, czasu, a także w dużej mierze prowadzenia bloga moje horyzonty poszerzyły się na niewyobrażalną skalę i sięgam po książki, o których nie śniłoby mi się jeszcze kilka miesięcy temu :) Oczywiście nadal pozostaję wierna fantastyce, ale najbardziej kocham książki, które poza ciekawą fabułą i nietuzinkowymi bohaterami potrafią także nas czegoś nauczyć. Po takie książki sięgam niezależnie od gatunku.

3.Jacy są twoi ulubieni autorzy i dlaczego?
Moim zdecydowanym numerem 1 jest John Green, ponieważ jego książki są po prostu genialne w swojej prostocie. Podziwiam go za to, że w sposób tak przystępny i łatwy porusza tematy zupełnie odwrotne, które wywołują na twarzy zaskoczenie, a nawet strach i potrafi dotrzeć do najgłębszych zakamarków duszy i serca
 nie robiąc praktycznie nic. Moim kolejnym typem jest oczywiście najlepsza i najukochańsza Cassie Clare, której serię "Dary Anioła" pokochałam o wiele bardziej niż bym tego chciała. Dalej jest oczywiście król polskiej fantastyki - Andrzej Sapkowski, Rick Riordan, Markus Zusak za "Złodziejkę książek", Carlos Ruiz Zafon oraz Suzanne Collins za niesamowitą trylogię "Igrzyska śmierci". Moje ostatnie typy to dwie niesamowite pisarki - J.K. Rowling, bo to właśnie dzięki niej w ogóle zainteresowałam się literaturą oraz Stephenie Meyer, jednak w brew pozorom wcale nie za sagę "Zmierzch", a za niesamowitego "Intruza", który poruszył moje serce do głębi.

4.Która z książek, jakie przeczytałeś/-aś, najbardziej oczarowała cię stylem, językiem? (może być ogólnie autor)
Wielu jest autorów, którzy w ten czy inny sposób przypadają mi do gustu bardziej lub mniej, ale osobą która dosłownie czaruje słowami jest niewątpliwie Carlos Ruiz Zafon. Jego książki żyją i oddychają. Drzemie w nich jakaś niezrozumiała dla zwykłych śmiertelników mistyczna siła, która przyciąga jak magnez. Spod jego pióra wychodzą prawdziwe arcydzieła, w których nie sposób się nie zakochać.

5.Gdzie najczęściej czytasz (dom, szkoła, środki komunikacji publicznej itp)?
Najczęściej czytam w domu. Na moim łóżku, fotelu przy biurku... ogólnie w moim pokoju. Dość łatwo jest mi się skoncentrować, dlatego czytanie w szkole także nie sprawia mi problemu. Często sięgam po książkę przed pierwszą lekcją, kiedy jeszcze nikogo nie ma, na przerwach, bo o dziwo pozwala mi się to wyciszyć i odizolować od zgiełku na korytarzach, a były wypadki, kiedy zdarzało mi się czytać nawet na lekcjach (czyt. w-f i technika xD)

6.Na co najbardziej zwracasz uwagę w księgarni/bibliotece, jeśli zupełnie nie znasz znajdujących się tam pozycji ani autorów?
Z moim wybieraniem książek to naprawdę są komiczne historie. Do księgarni to w ogóle lepiej mnie nie wpuszczać, chyba, że mam przy sobie wcześniej przygotowaną listę co dokładnie chcę kupić, ale nawet z nią to naprawdę różnie bywa :) Jeśli chodzi o biblioteki, to najczęściej korzystam z katalogu on-line i tam sprawdzam, czy dostępne są pozycje, które mnie interesują. Często także zdaję się na swoją intuicję. Po prostu przejeżdżam opuszkami palców po książkach na półce (czasem dodatkowo zamykam oczy) i wybieram. O dziwo przy zastosowaniu tej metody bardzo rzadko zdarzają mi się książkowe zawody, więc bardzo zachęcam do spróbowania ;)

7.Wymieniasz się książkami, sprzedajesz, czy zostają one z tobą na zawsze?
Na to pytanie także nie ma jednej odpowiedzi. Są książki, które pokochałam tak bardzo, że nie potrafię się z nimi rozstać, ale to działa także w drugą stronę. Niektóre książki są tak beznadziejne, że nie ścierpię ich dłużej na mojej półce. Ostatnio robię porządki w mojej biblioteczce, więc prawdopodobnie kilka książek będzie się musiało ze mną pożegnać, aby na ich miejsce przybyło kilka takich, które pragnęłam mieć już od dawna :)

8.Masz jakieś strategie podczas kupowania książek (przez internet, wyprzedaże)?
Jak już napisałam wyżej, lepiej nie wpuszczać mnie do księgarni bez nadzoru, z tegoż powodu staram się raczej unikać bliższego z nimi kontaktu (no chyba, że są promocje tak jak np. ostatnio w empiku, czy matrasie). Wolę kupować przez internet, jest o wiele taniej, no i nic mnie nie rozprasza podczas zakupów ;)

9.Dlaczego założyłeś/-aś bloga?
Odsyłam do zakładki Autorka. Myślę, że tam wyjaśniłam to wystarczająco dokładnie, ale jak chcecie wiedzieć coś jeszcze to zachęcam do komentowania ;)

10.Jak inaczej spędzasz czas niż czytając i blogując? Jakieś hobby?
Kocham muzykę i po części wiąże się to także z moją miłością do książek, więc jestem podwójnie szczęśliwa :) Oprócz tego interesuję się trochę plastyką; maluję, rysuję, wyklejam... zależy od nastroju ;) A teraz, kiedy wiosna jest w pełni wypadałoby wyściubić nos zza książki choć na te parę minut i pooddychać trochę świeżym powietrzem. Poza tym oczywiście moi przyjaciele.... nie chcę przecież, żeby przez moją manię czytania czuli się porzuceni xD haha 24 h to zdecydowanie za mało czasu na tyle zajęć, ale co poradzę?

11.Lubisz słuchać muzyki? Jak tak, to jakiej (gatunek, wykonawcy)?

Nie ważne, czy śpiewam/gram, czy tylko słucham, każda opcja sprawia mi równie dużo przyjemności. A co do gatunków i wykonawców to sprawa wygląda podobnie jak z książkami, nie lubię się ograniczać i to czego słucham w dużej mierze zależy od tego jaki mam w tym dniu humor. Jestem takim dziwnym typem, który kiedy jest przybity słucha piosenek, które jeszcze bardziej go zdołują, a kiedy się cieszę słucham żywych i energicznych uworów :) Jeśli chodzi o wykonawców, których cenię sobie szczególnie to są to niewątpliwie Ed Sheeran [klik], Imagine Dragons [klik], James Arthur [klik] i Yiruma [klik]. Piękne teksty (oczywiście oprócz ostatniego pana :) ) i przepiękna muzyka, która niesamowicie mnie porusza <3


 PYTANIA OD KLAUDII K.


1. Możesz przenieść się do jednej wybranej książki, jak to będzie książka?

Och, jest takich naprawę wiele, ale moim wielkim marzeniem jeszcze z czasów dzieciństwa to móc uczyć się w Hogwarcie. Chodzenie tymi starożytnymi wręcz korytarzami, pogawędki z duchami, posiłki w Wielkiej Sali no i oczywiście nauka czarów! To musi być naprawdę niesamowite uczucie i wiele dałabym, aby znów mieć 11 lat i oczekiwać na list z Hogwartu. Teraz niestety jestem już trochę za stara, ale nadal łudzę się, że mój tak bardzo wyczekiwany list musiał zawieruszyć się gdzieś za sprawą naszej kochanej Poczty Polskiej ;)

2. Piosenka, która ‘chodzi’ za Tobą od dłuższego czasu?

Hmm.... to naprawdę trudne pytanie. Prawdę powiedziawszy codziennie znajduję taki utwór, który spodoba mi się na tyle, że chodzi za mną do końca dnia, aż nie usiądę i nie znajdę tytułu w internecie. Ciągle zastanawiam się dlaczego w radiu ich nie podają o.O Na dzień dzisiejszy taką piosenką jest chyba OneRepublic - What You Wanted :)

3. Wymarzone miejsce do czytania?

Wymarzone powiadasz? Hmm... chyba będzie to coś w tym stylu:
4. Co sądzisz o przenoszeniu książek na ekrany kin?

Moje zdanie na ten temat nie jest jeszcze do końca ukształtowane, ale sądzę, że wszystko zależy od reżysera i oczywiście scenariusza. Ważne jest to, aby twórcy zanim się za to zabiorą przeczytali książkę! Nie cierpię kiedy w ekranizacji są widoczne gołym okiem błędy logiczne. Może osobie, która wcześniej nie znała tej historii nie będą one przeszkadzać, ale mnie odstrasza to bardzo skutecznie. To bardzo nieprzyjemne uczucie siedzieć w kinie i co chwila poprawiać w myślach wszystko, co zostało przedstawione źle. Moim zdaniem kompletnie odbiera to przyjemność oglądania. 

5. Jak wyobrażasz sobie świat za 100 lat?

Nie wybiegam w przyszłość aż tak daleko, ponieważ z oczywistych względów nie jest to dla mnie istotne. Po prostu wtedy mnie już tutaj nie będzie, ale patrząc w którą stronę obecnie zmierza świat, zaczynam się poważnie martwić o zdrowie i życie moich dzieci, czy wnuków, które będą wtedy żyły.

6. Mają Cię wywieść na bezludną wyspę jakie 3 rzeczy zabierasz ze sobą?

hehe pamiętam, że to pytanie pojawiało się notorycznie w prawie każdych złotych myślach :) Co ja bym ze sobą zabrała? hmm....może jakiś poradnik jak przetrwać w dziczy, no i dodatkowo jakieś dwie rzeczy, które według niego byłyby w tej sytuacji najbardziej przydatne :) Co do reszty to zdałabym się na los. Jeśli Bóg chciałby żebym przeżyła na tej bezludnej wyspie to pewnie tak by się stało :)

7. Ulubiona książka z czasów dzieciństwa?

Jest naprawdę dużo. Napisałam nawet post na ten temat ---> link (hahaha jak ja się perfidnie reklamuję xD), ale moimi najukochańszymi książkami z tego okresu są na pewno wszelkiego rodzaju baśnie. Zaczytywałam się w nich bez pamięci i trudno było mnie od nich odciągnąć :) Pokochałam magiczny świat, który został w nich wykreowany, te wszystkie zaczarowane przedmioty, wróżki, księżniczki i książęta na białych koniach.... no i do tej pory mi tak zostało :)

8. Dlaczego zostałaś bloggerem?
Czy dzisiaj nie było już podobnego pytania? Zakładka Autorki - serdecznie zapraszam :)

9. Ktoś zdradza Ci zakończenie książki, o robisz?

Nienawidzę spoilerów i gdyby ktoś zrobił mi takie świństwo to prawdopodobnie zamordowałabym na miejscu. Niestety czasem przez nieuwagę sama się na nie natykam, ale wtedy coś takiego boli jeszcze bardziej, bo mam świadomość, że sama je sobie zrobiłam. Niestety ludzie nie zawsze zwracają uwagę na to co piszą i wychodzą wtedy takie kwiatki. Staram się wtedy jak najszybciej wyrzucić daną informację z głowy lub zamknąć ją w najgłębszych zakamarkach mózgu. Jak na złość najgorzej to się wtedy udaje, ale niestety jakoś trzeba z tym żyć. Czytałam nawet, że czerpie się większą przyjemność z lektury nie martwiąc się już o losy bohaterów ;)

10. Co jest Twoją największą pasją?

hmm... pomyślmy... znajdujemy się na blogu o książkach... co może być moją największą pasją? haha Tak, wiem. Jestem strasznie wredna xD

11. Marzę o …

... wielu rzeczach, ale z własnego doświadczenia wiem, że jeśli teraz je wszystkie wypisze to co namniej połowa się nie spełni, więc sorry, ale pozostańmy przy tym, że moje marzenia są moją słodką tajemnicą ;)

NOMINACJE:
http://wyznania-bibliofilki.blogspot.com/
http://faaantasyworld.blogspot.com/
http://recenzje-ksiazek-i-wiecej.blogspot.com/
http://kraina-ksiazek-stelli.blogspot.com/
http://shelf-of-books.blogspot.com/
http://poradnikpozytywnegoczytelnika.blogspot.com/
http://natalax3recenzje.blogspot.com/
http://nieuleczalna-bibliofilka.blogspot.com/
http://wymarzona-ksiazka.blogspot.com/
http://mirror-of--soul.blogspot.com/

PYTANIA:
1. Jakie są Twoje ulubione ekranizacje książek, a które uważasz za kompletne niewypały?
2. Co sądzisz o książkach na podstawie filmów/seriali/gier komputerowych?
3. Słuchasz muzyki podczas czytania, czy raczej Cię to rozprasza?
4. Czy Twoi przyjaciele podzielają Twoje pasje, czy raczej jesteś w nich osamotniona/y?
5. Jaka książka/autor wpłynął najbardziej na Twoje życie? W jaki sposób?
6. Twoje ulubione blogi?
7. Ulubione miejsce do czytania?
8. Wolisz kupować książki, czy wypożyczać z biblioteki?
9. Jak duża jest Twoja biblioteczka? (ile książek, półek, regałów itp.)
10. Ktoś zniszczył książkę, którą mu pożyczyłaś/łeś. Co robisz?
11. W jaki sposób przekonasz osobę, która nie cierpi czytać do zmiany zdania?

Uchhh, w końcu dobrnęłam do końca tego długaśnego posta. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was na śmierć moimi wywodami, a odpowiedzi na pytania okazały się ciekawe i pozwoliły dowiedzieć się Wam czegoś o mnie :) Przepraszam bardzo, ale jest już 22, więc osoby nominowane poinformuję o tym fakcje dopiero jutro, bo prawdę powiedziawszy trochę już jestem wymęczona tym pisaniem i główkowaniem xD

Pozdrawiam i całuję :**
Ola

9 komentarzy:

 1. Carlos Ruiz Zafon - tego pana w takim razie muszę poznać ;)
  Dziękuję za nominację ;)
  Postaram się odpowiedź na pytania szybciutko !

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz, ja też urodziłam się 14 lipca :) Jesteś uroczą osóbką i czytając Twoje posty nie wierzę, że jesteś w tak młodym wieku. Gratuluję dojrzałości i życzę wielu sukcesów w prowadzeniu bloga. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za tak miłe słowa :) Również pozdrawiam, a życzenia na pewno się przydadzą ;)

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za nominację :)) Już u mnie na blogu miałam tę zabawę więc nie skorzystam, aczkolwiek mam też mało czasu na nią ;p matura ;p
  Odpowiedzi Twoje są bardzo fajne :)
  Pozdrawiam :*:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe w takim razie powodzenia na marurze. Trzymam kciuki :)

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :* Cieszę się, że się podobają :)

   Usuń
 5. Widzę, że mamy bardzo podobny gust książkowy :) O tak, Carlos Ruiz Zafon, Cassandra Clare, J.K.Rowling, Stephenie Meyer za "Intruza" oraz najwspanialszy John Green! Uwielbiam jego książki i wprost nie mogę się doczekać, aż jego kolejna powieść dostanie się w moje ręce :) Przejrzałam kilka Twoich recenzji i zauważyłam, że jak na tak młody wiek (nie powinnam sie wypowiadać w tej kwestii, bo jestem jedynie dwa lata starsza, ale co tam) masz bardzo fajny i przyjemny styl pisania. Wszystkie Twoje teksty czyta się lekko, potrafisz trafić do czytelnika i jednocześnie nawiązać z nim więź - uwielbiam takich blogerów :) Jeśli znajdę troszkę więcej wolnego czasu to przejrzę cała resztę postów i postaram się skomentować. Powodzenia w pisaniu, ja już dodaję Twojego bloga do obserwowanych i czekam na kolejną recenzję :)
  Pozdrawiam,
  Fioletoowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie :) Chyba po raz pierwszy ktoś wypowiedział się tak "profesjonalnie" o moim stylu pisania, to naprawdę bardzo miłe :)

   Usuń

Podobał Ci się post? Chcesz na coś zwrócić uwagę? Napisz o tym w komentarzu! Wiedz, że wszystkie sprawiają mi ogromną radość i w miarę możliwości na każdy staram się odpowiedzieć :) Do dzieła!