wtorek, 18 czerwca 2013

Carlos Ruiz Zafón - Światła września

Tytuł: Światła września
Tytuł oryginału: Las luces de septiembre
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: Muza
Ostatnio odwiedzając miejską bibliotekę nie miałam wiele czasu do zastanowieniem się nad wyborem nowej lektury do przeczytania. Krążyłam chwilę po dziale dla młodzieży, aż w końcu natknęłam się na tę pozycję :) Ze względu na to, że już wcześniej słyszałam trochę o tej książce nie zastanawiając się długo wypożyczyłam ją.

Akcja powieści toczy się w 1937 r. we Francji. Pani Simone Sauvelle, po śmierci męża dostaje propozycję pracy jako ochmistrzyni w nadmorskiej posiadłości fabrykanta zabawek Lazarusa Janna. Razem z dwójką dzieci, Irene i Dorianem przeprowadza się do małego domku na cyplu. Wkrótce w pobliżu dochodzi do tajemniczego morderstwa. Irene i Ismael (kuzyn zamordowanej) próbują rozwiązać zagadkę śmierci dziewczyny.

Pozycja ta bardzo mi się podobała. W tej książce występuje wiele gatunków literackich. To powieść z pogranicza sensacji i kryminału, ale posiada również wątek fantastyczny. Przez to wszystko mistrzowsko przepleciona jest piękna historia miłosna zarówno Irene i Ismaela, jak również Lazarusa i jego żony Alexandry. Po prostu CUDO! Od razu po skończeniu tej lektury zaliczyłam ją do nielicznego grona "Książek ulubionych" ;). Na pewno sięgnę po kolejne książki tego autora. Gorąco polecam :)

3 komentarze:

 1. Bardzo fajna, może u siebie w bibliotece też się na nią natknę:)

  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Chociaż muszę przyznać, że ze wszystkich książek Zafóna, "Światła września" podobały mi się najmniej, i tak są bardzo dobre. Klimat nadal jest niesamowity. Być może surowo oceniam tę książkę, bo po "Księciu mgły" i "Pałacu północy" wydała mi się zbyt schematyczna? Pewnie gdybym to po nią sięgnęła jako pierwszą, spodobałaby mi się bardziej. : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Odkryłam Twojego bloga przypadkiem , ale jestem pewna że będę tutaj bardzo często zaglądać ! "Światła września"czytałam niedawno , ale mimo że jest to niesamowita książka , z całego dorobku Zafona wypadła najsłabiej ;)

  OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się post? Chcesz na coś zwrócić uwagę? Napisz o tym w komentarzu! Wiedz, że wszystkie sprawiają mi ogromną radość i w miarę możliwości na każdy staram się odpowiedzieć :) Do dzieła!